Aktuaalne

EOÜ uudiskiri

EOÜ uudiskiri ilmub umbes 2-3 korda kuus ja edastab teavet lindudega seotud sündmustest, tegevustest ja uudistest. Ühingu liikmed liidetakse automaatselt.

Liitu EOÜ uudiskirjaga!

* nõutud väli

Ornitofenoloogilised vaatlused

Ornitofenoloogilised vaatlused

Kestvus: alates 1922, pidevalt alates 1948 
Projektijuht: Tiiu Tali
Kontakt: feno@eoy.ee

Valmis ülevaade rändlindude saabumisest ja lahkumisest eelmisel aastal

Eesti Ornitoloogiaühing koostas ülevaate 35 levinuma rändlinnu saabumisest Eestisse ja siit lahkumisest eelmisel aastal. Esimesed saabujad olid kiivitaja, metskurvits ja rootsiitsitaja. Viimastest lahkujatest vaadeldi novembris ja detsembris nii metskurvitsaid, kaelustuvisid kui ka hilja peale jäänud põldlõokesi.

Mitmeid liike märgati eelmisel aastal kauem kestnud külma kevade tõttu oluliselt hiljem kui 2017. aastal. Näiteks vaadeldi märksa hiljem esimesi sookurgi, põldlõokesi, linavästrikke ja vainurästaid. Kui kevad hoo sisse sai, siis nähti 2017. aasta kevadest varem rukkirääku, suitsu- ja räästapääsukest, kägu ja ööbikut.

Anna teada esimestest saabunud rändlindudest!

Eesti Ornitoloogiaühing (EOÜ) kutsub kõiki loodushuvilisi üles teada andma esimestest saabunud rändlindudest. Andmeid kogutakse EOÜ ornitofenoloogiliste vaatluste projekti raames, kus jälgitakse 35 tavalisema linnuliigi kevadisi saabumisaegu. Varajastest saabujatest on oodatud näiteks kiivitaja, põldlõokese, valge-toonekure ja metsvindi vaatlused. 

Sügisesed fenovaatlused on kokku võetud

Valminud on 2017. aasta sügiseste fenovaatluste kokkuvõte, kus antakse ülevaade 35 tavalisema linnuliigi hiliseimatest lahkumiskuupäevadest ajavahemikul 01.07.2017 – 31.12.2017.

Lisaks rändlindude lahkumiskuupäevadele leiab aruandest ka ülevaate sügis-talvistest invasioonilindudest ning vaatluste arvust ja aktiivsetest vaatlejatest maakondade kaupa. Ülevaade tugineb enam kui 8000 vaatlusel.

Valmis ülevaade rändlindude saabumise kohta tänavu kevadel

Valminud on tänavukevadiste fenoloogiliste vaatluste ülevaade, kus käsitletakse 35 levinuma rändlinnu saabumist Eestisse. Lisaks rändlindude saabumiskuupäevadele leiab aruandest ka ülevaate talvitujatest, vaatluste arvust ning aktiivsetest vaatlejatest maakondade kaupa. Ülevaade põhineb enam kui 15 000 vaatlusel, mis on kogutud sadade linnuvaatlejate vabatahtliku töö tulemusena.

Linnukevad 2015

Valminud on 2015. aasta ornitofenoloogiliste vaatluste kokkuvõte. Selles on esitatud tavalisemate linnuliikide keskmised kevadised saabumisajad ja mõned üldised tähelepanekud linnuaasta kohta. 
Linnukevad2015.pdf

Linnukevad 2012 ja 2013

Linnukevad 2012 ja 2013
Ingrid Aus ja Tarmo Teppe

Siin on esitatud kokkuvõte tavalisemate linnuliikide keskmistest saabumisaegadest 2012. ja 2013. aasta kevadel. Andmed on saadud vaatlejate saadetud kokkuvõtetest, eElurikkuse andmebaasist ja linnuhuviliste suhtluslisti kirjapandud vaatlustest.

Linnukevad 2011

40 tavalisema linnuliigi keskmine saabumisaeg 2011. aasta kevadel (varaseim märgitud paksus kirjas)

 

Eesti maastikuline liigendatus Tammekannu (1932) järgi

Linnukevad 2007

EOÜ fenoloogia andmebaasi on kantud 2007.a. 85 linnuhuvilise vaatlused. Valdavalt pärinevad andmed vaatlejate poolt saadetud kokkuvõtetest, lisaks on andmebaasi kantud interneti vahendusel (linnuhuvilised@lists.ut.ee) levitatud informatsiooni. 2007.a. fenoloogiliste vaatluste kohta on andmebaasi tehtud 2922 kirjet.

Kokkuvõttes on kajastatud 35 tavalisema linnuliigi kevadine saabumine ja kevade arenemist iseloomustavad olulisemad näitajad.

Liida sisu