Aktuaalne

EOÜ uudiskiri

EOÜ uudiskiri ilmub umbes 2-3 korda kuus ja edastab teavet lindudega seotud sündmustest, tegevustest ja uudistest. Ühingu liikmed liidetakse automaatselt.

Liitu EOÜ uudiskirjaga!

* nõutud väli

Suvise aialinnupäeviku viienda hooaja kokkuvõte

Trüki

Eelmisel aastal sündisid suvise aialinnupäeviku rekordid: osales 959 inimest, kes tegid 549 aias 28 509 vaatlust.

Tehtud kirjed jagunesid järgnevalt: 16 170 lindude esmavaatlust, 2294 pesitsusvaatlust, 1497 muude selgroogsete vaatlust, 8115 taimede ja putukate fenovaatlust ning 433 tolmeldajate vaatlust, mis tegelikult peidab endas 1260 taimekülastuse kirjet.

Aedades kohatud linnuliikide arv kasvas ka sel aastal ühe liigi võrra, mis annab ennekõike tunnistust paranevast linnutundmisest. Seevastu kahanesid keskmised pesitsemisjuhtude, pesitsevate liikide ja kohatud loomaliikide arvud. Kas see on tingitud põuasest suvest, ebaõnnestunud 2017. aastast, muutustest aiaelustikus või millestki muust, annavad ehk veidi aimu 2019. aasta tulemused.

Seitse tähelepanekut 2018. aastast

  • Putukate, taimede ja osaliselt ka lindude fenoloogia näitas, et 2018. aasta varakevad oli viimaste aastate hiliseim, kuid alates maist käis kevad sama rada sooja 2016. aastaga.
  • Talvise varakevade lõpetas soojalaine saabumine 5. aprillil, millele järgnes kohe ka ulatuslik rändelaine: paari päevaga sisestati üle 2000 linnuvaatluse.
  • Urvalindudel oli ülivõimas invasiooniaasta: mullu nähti neid arktilisi värvulisi aedades 10–20 korda sagedamini kui muidu.
  • Aafrika lindude, eriti lepalinnu, ööbiku, suitsupääsukese, must-kärbsenäpi, käekäik ei näita paranemismärke.
  • Aedades pesitses mullu varasemast vähem linde, kuid see on ilmselt kehva 2017. aasta järelmõju.
  • Iga aastaga kohatakse aedades üha enam rebaseid ja metskitsi, seevastu mutte ja kärnkonni märgati vähem.
  • Võilill on 2018. aasta "supermeetaime" tiitli omanik: tema õitel kohati aedades 20 liiki tolmeldajaid.

Tutvu suvise aialinnupäeviku 2018 tulemuste kokkuvõttega.

Suvine aialinnupäevik on Eesti Ornitoloogiaühingu pikaajaline harrastusteaduse algatus, mille eesmärk on koguda andmeid ja parandada teadmisi meie aedades tegutsevate ja pesitsevate linnuliikide kohta. Viie aastaga on linnu- ja loodusvaatlejate ühise pingutuse tulemusena kogunenud 111 000 vaatlust ja tähelepanekut Eesti elurikkuse kohta. Lähiaastatel on plaan kogutud andmeid põhjalikumalt analüüsida.

Lisainfo:
Meelis Uustal
Suvise aialinnupäeviku koordinaator
Eesti Ornitoloogiaühing
www.eoy.ee/aed

Foto: Eero Kiuru.